sobota, 10 października 2020

Kolekcja modeli wagonów z III epoki modelarskiej [122007 Kdt, 129328 Kdth]

Uprzednie wpisy świadczą, że coraz bardziej wciąga mnie odwzorowywanie śladów eksploatacji modeli wagonów z epoki III. Powoli, powoli powstaje kolekcja takiego taboru. Ze współczesnej, perspektywy modelarza dostrzegam coś nostalgicznego w dawnym szaroburym, zakurzonym wizerunku kolei od czasów powojennych do schyłku lat sześćdziesiątych XX w. W porównaniu do pojazdów współczesnych, stosunkowo małe, zwykle dwuosiowe wagony wszelkiego możliwego pochodzenia i typów, ciągnięte przez parowozy, wyglądają w miniaturze bardzo wdzięcznie. Oczywiście najlepiej na makiecie. W takim razie do dzieła...

Właśnie ukończyłem waloryzację ciekawego modelu wagonu krytego z epoki IIIa, pochodzącego bodajże z nieistniejącej już od wielu lat pracowni Dracula, wykonanego na bazie produktu Roco. Metoda, którą opisywałem już wcześniej to: mieszanka czerwonego tlenkowego i ciemnoszarego proszku z suchych pasteli, wtartego w pudło pokryte matowym lakierem w aerozolu; podwozie pociągnięte tzw. washami (szarym i rdzawym z odrobiną brązowego proszku suchej pasteli). Jeszcze kilka poprawek i model będzie gotowy. Na fotografii jakby ściemniało oznakowanie wagonu. To wpływ użytego oświetlenia. W rzeczywistości oznakowanie jest znacznie bardziej czytelne. Na drugim zdjęciu dla porównania pokazuję obok siebie dwa niemalże bliźniacze wagony, brudny i w czystej postaci nadanej przez producenta.





Na zakończenie pewna nowość z mojego warsztatu. Łatwe w użyciu narzędzie do wykonania imitacji nalepek. Pisak koloru białego na bazie wody, lecz zachowujący trwałość powłoki na tworzywach sztucznych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz